BÜYÜKBAŞ BESİ VE İGLO ÇADIRI HAKKINDA

Besi Çadırı Nasıl Olmalıdır

Besi Çadırı Gelişen ve hızlı tüketim ürünü haline dönen kırmızı et ve süt ürünlerinin üretimi çiftçiler için zorlu bir süreç ama dışarıdan bahsedildiğinde kolay anlatılan büyükbaş besi bakımı oldukça zahmetli ve bilgi gerektiren bir iştir. Bu işin başlıca ihtiyaç duyulan sistemi ahırdır. Ahır sistemlerinde birçok formül ve şekil mevcuttur. İklim şartlarına göre tercih edilen sistemlerde hayvan refahı birinci faktördür bu hayvan refahını sağlayan sistemlerdir. Hayvan refahında havalandırma en büyük olaydır ve havalandırma için yüksek bir tavan bu işin çözümüdür.

Besi Çadırı Kimler Tercih Ediyor

Avrupa da sık rastlanan endüstriyel çadır sistemi ile yapılmış besi ahırları verimi ve hayvan refahını artırmakta, yatırım maliyetlerini 3/1 oranında azaltmaktadır. Ülkemizde çokça tercih edilen açık besi sistemlerinde kapatması yapılan trapez saclar güneşe maruz kaldığında yüksek ısı üretmekte ve bakım maliyeti oldukça yüksektir. Modern ve gelişmiş düşünceye sahip besi işletmelerinin tercihidir.

Besi Çadırı’nın Avantajı Yüksek Tavan ve Esintiden Tam Manada Koruması

Büyükbaş Besi Çadırı; eğer yüksek kapasitede yem yolu ve sıyırıcı sistem, yataklı sistem yapılacaksa yalıtımsız olarak yüksek tavanlı tercih edilir. Bu sistemler halı saha sistemine sistemlerine benzer ve ahır içinde tercih edilir. Yapısal olarak halı saha sistemlerine benzese de kullanılan branda ile çok daha sağlam ve az bakım ister versiyonları yapılabilir. İstenildiğinde ısı yalıtım uygulaması da yapılabilen çadır yapılarda. Büyükbaş Besi Çadırları oldukça ekonomik ve güzel bir çözümdür. İstediğiniz ölçüde üretimi mümkündür

Besi Çadırı ve İglo Çadırı Demonte Taşınabilir Çadır  mı?

Çadır yapının demonte olarak yapılması ve her parçasının kaynaksız vidalı olarak montajlanması 2. El olarak tekrar satılabiliyor olması yatırım yapanları oldukça cezbetmektedir. İstediğinizde kolayca söküp yeni yerine kurulumunu yapabilirsiniz.

BÜYÜKBAŞ ÇADIRLARI NASIL OLMALIDIR

null

İSKELET AKSAMI

İskelet aksamı gerçek galvanizli veya antipas boyalı olmalı, bulunduğunuz iklim koşullarına dayanabilecek bir çelik sistem kurulmalı makaslı sistem olmalı, demonte olmalıdır.
null

Çadırda Astar ve Yalıtım Nasıl Olmalı

Bulunduğunuz iklim koşulu bu seçimde çok önemlidir. Sıcak iklimlerde farklı soğuk iklimlerde farklı yalıtım tercih edilmelidir. Çadır yapılardaki terleme kaynağı genel olarak toprağa kurulan çadırların dışardan içeriye su girmesi sonucu meydana gelmektedir. Yalıtım değeri 0,36 W/m2K Türkiye ortalaması için yeterlidir.
null

Çadır Kapısı ve Havalandırması Nasıl Olmalıdır.

Çadır sisteminde yalıtım ne kadar önemli ise havalandırmada o kadar önemlidir. Kapı sistemi kelebek yada kayar olarak tercih edilmeli traktör ve ekipmanın gireceği boyutta yapılmalıdır. Havalandırma sistemi baca sistemleri ile sağlanmalı iç m2 ölçüsüne ve bakılacak hayvan türüne göre danışmanlar tarafından belirlenmelidir. Baca sistemine göre entegre pencere önerilir.
null

Brandası Nasıl Olmalıdır.

Yaptırdığınız sistemde en çok rüzgara ve güneş aşındırmasına maruz kalacak kısım dış brandadır. Bu branda aksamı çadır yapının %10-15 i kadara mal olur. 7 ila 10 yıl ömrü vardır ve değişimi oldukça basittir. Alevyürütmez, uv katkılı, 1100dtx çözgü sayısı ve 550 – 680m2/gr  özellikleri olan bir çadır hayvan çadırı için oldukça verimli olacaktır. m2 gramajından çok iç iplik sayısı ve kullanılan polyesterin kalitesi önemlidir.

BÜYÜKBAŞ BESİ VE BUZAĞI ÇADIRI

Büyükbaş Besi Çadırları modern çiftlik için en verimli sonuçları vermektedir. Hava kalitesi, oluşturduğu ısı bariyeri ile koyunları yaz kış kapalı veya açık sistemde fazlasıyla refahını artırmaktadır.

HAVALANDIRMA
ÖZELLİK SEÇENEĞİ
FİYAT CAZİPLİĞİ
ISI YALITIM
HAYVAN REFAHI

BÜYÜKBAŞ BESİ ÇADIRI FİYATI ve AVANTAJLARI

Yapının size en büyük kaarı maddi ve zaman. Zaman kazandırması günlerce inşaat işiyle meşgul olmaktansa ortalama 1 günün akşamında kullanmaya başladığınız bir sistemin olması güzel bir olay.

  • İkinci el piyasası bulunur, çadır yapıyı bir kaç sene kullandıktan sonra satabilirsiniz.
  • Hayvan refahını artırır buzağı ölümlerini önlemenize yardımcı olur.
  • Hızlıdır aynı gün kurulabilir, yeri değiştirilebilir.
  • Ruhsatlandırma gerekmez, demonte yapısı sayesinde belediye kanunlarında bahsi geçmemekte geçici barınak sayılmaktadır.
  • Meraya yapılabilen tek sanayi yapısıdır.
  • Ev konforunda bir ortam sağlar.
  • Yüksek tavan yapısı hayvanların açık havada aldığı keyfi sağlar.
  • Besi çadırı fiyatı 2021 yılı itibari ile metrekare fiyatı (m2 fiyatı) 145 TL ile 250TL arası değişmektedir. En ufak hayvan çadırı yapısı 70 m2 ölçüleri ile başlamakta En Büyük çadır 10bin metre karelere kadar yapılabilmektedir.

BÜYÜKBAŞ BESİ VE BUZAĞI ÇADIRI VİDEOLU ANLATIM