HAYVAN ÇADIRI SİSTEMLERİ

Hayvan Çadırı, Koyun Çadırı, Besi Çadırı, Kanatlı Kümes Çadırı, Kullanımı ve Maliyeti

Türkiye’de Hayvan Çadırı Hakkında

Hayvan çadırları çok amaçlı ve çok çeşitlidir

Hayvan Çadırı modern çiftçiler hayvan refahını ve verimi artırmak için kapalı alana ihtiyaç duyarlar, bu yapının havadar olması içeride yeterince hava sirkülasyonun olması ve ısı değerlerini koruyup yalıtım sağlaması ayarlanabilir kılması gerekmektedir. Hayvan çadırı Eski tip ahır düzenlerindeki tavan alçaklığı ve yeterince havalandırma imkanının olmaması hayvancılığın temel kurallarından olan yem ve hayvan refahını yeterince karşılayamamaktadır. Her ne kadar yılların öğretisi ile gelmiş olsa da hayvan refahı yemlemeden de önce gelen bir faktördür.

hayvan çadırı

Hayvan Çadırında Küçükbaş,Büyükbaş Besi Hayvanı ve Kanatlı Refahı

Hayvan Çadırı bu refahı artırmanın metotları iyi bir havalandırmadan geçer. Bu gün üniversitelerde verilen eğitimlerde dahil hayvanlara yazın serinletme, fan ve soğutma işlemleri uygulanmaktadır. Hayvan çadır yapıların demonte olması, uyarlanabilir olması, havalandırma çoğaltılıp azaltılacağı gibi sonradan eklemede yapılabilir olması ve bunların düşük maliyetlerde olması hayvancılığa önemli katlılarda bulunmaktadır.

Koyun Çadırı

Hayvan Çadırı Ekonomik ve Hesaplı

Ekonomik olarak çiftlik hayvanlarının barınak ihtiyacı büyük külfet ve yatırım olmaktan çıktı. Hayvan çadırı sayesinde oluşan ekonomik kazanımı ilk yıllarda harcanacak zamandan ve paradan tasarruf anlamında büyük yenilikler getirdi. Hayvan çadırlarından elde edilen karla yatırım yapma imkanları arttı ve daha gelişmiş çiftlik projelerine imkan sağladı. Mesela bütçesi belirli olan çiftçi hayvan çadırından elde ettiği karla süt sağım ünitesini en gelişmiş ve otomasyon oranı en fazla olan sistemi tercih edebildi. Hayvanların refahını artırdığı için edindiği kar oranı artarak gelecek yıllardaki yatırımını büyütme hedeflerine çok hızlı bir şekilde geldi.

Besihane Çadırı

Hayvan Çadırı metrekare m2 Fiyatı ( Koyun Çadırı Fiyatı, Besi Çadırı Fiyatı )

Hayvan çadırları bir çok şekilde yapılabilmektedir.

Küçükbaş koyun çadırları ekonomik olarak en hesaplı sistemlerdir. Genelde meradan geldiği günler için düşünülen anlık büyültülüp küçültüle bilecek yapılar tercih sebeplerindendir. Bu koyun çadırı fiyatı 2022 yılı itibari ile metrekare fiyatı (m2 fiyatı) 250 TL ile 550 TL arası değişmektedir. En ufak hayvan çadırı yapısı 50-70 m2 ölçüleri ile başlamaktadır.

Büyükbaş besi çadırları insanların koyun çadırını göz önünde bulundurmasından dolayı anlaşılamamaktadır. Büyükbaş çadırı ekonomik olarak koyun çadırlarından biraz daha maliyetlidir. Bunun en büyük sebebi koyun çadırındaki etek topraklamasının yapılamaması bunun yerine 1.5m kadar beton duvar inşa edilerek bu beton duvarın üzerine çadırın ayakları tij vidaları ile sabitlenmesidir. Bu sabitleme artı bir maliyet çıkartmaktadır. Tam sistem yüksek tavan bir besi çadırı fiyatı 2022 yılı itibari ile metrekare fiyatı ( m2 fiyatı) 250 TL ile 700 TL arası değişmektedir.

çadır kümes
koyun çadırı

HAYVAN ÇADIRI SİSTEMLERİ

Hayvan Çadırı, Koyun Çadırı, Besi Çadırı, Kanatlı Kümes Çadırı, Kullanımı ve Maliyeti

“Hayvan çadırlarının önemi nedir? Kurban çadırlarının şehirlerde ki etkinlik alanları nasıldır? Besi çadırlarının güncel hayvancılık işleri için olan önemi nedir? Tavuk ve kümes hayvanları için çadır kümes bulunmaktadır mu ? Bu ürünleri temin etmek zor mudur ? Hangisi diğerlerine göre daha yararlıdır ? İşte bu ve bunun benzeri soruların yanıtını sizler için araştırdık ve derledik..”

Kırsal kesimlerde süregelmekte olan hayvancılık faaliyetleri ülkemiz için oldukça önemli olup köylerde yaşamın ve ekonominin temel deposudur. Bundan dolayı hayvancılık faaliyeti ile uğraşan kişiler için hayvan çadırları oldukça öneme haizdir. Yazın sıcaktan ve nemden, kışın ise soğuktan ve rüzgardan hayvanların korunması için fazlaca önemlidir. Eğer yaylalarda kalıyorsanız ve ahırınızın yoksa hayvan çadırları yardımıyla kolaylıkla kendinize taşınabilir suni bir ahır inşa edebilirsiniz. Yazın sıcağında hayvanlarınıza gölge yapmasına karşılık kışın yağmurlardan koruyacağı için oldukça önemlidir.

Besi Çadırı

Besi çadırları naylon çadırlara göre çok daha nitelikli ve çok daha şık ürünlerdir. Suni olarak düz bir zemin üzerine inşa edilirler. Geleneksel ahırlardan çağdaş ahırlara geçişin temsilcisi olarak görülebilir. İçerisinde ısı izolasyonu mevcut bulunan besi çadırları kışın soğuk zamanlarında hayvanlarınızın hasta olmasını engeller. Hayvanlar için rahat bir ortam yaratın bu çadırların içinde besi hayvanları çok daha rahat şekilde ürün verebilirler hayvan refahını yüksek bir biçimde artırmaktadır. ısı dengesi uygun şartlarda olacağı için inekler ve koyunlar çok daha verimli şekilde süt verebilir. Besi hayvanlarının bu şekilde muhafaza edilmesi gıda, ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı tarafınca öneri edilmektedir. Bu şekilde muhafaza edilmeyen hayvanlar lüzumlu sağlık koşulları sağlanamamış ise bakanlıkça alıkonulabilir.

Tavuk Kümes Çadırı

çoğu vakit köylerde ve kırsal alanlarda yumurtacılık ve tavukçuluk faaliyeti meydana getiren köylüler için oldukça uygun ürünlerden bir tanesidir. Kümes inşa etmek fazlası ile masraflı olacağı için tavuklara yapay bir kümes inşa etmek daha mantıklıdır. Ek olarak ahır inşasında elektrik benzer biçimde aksamlar içinde harcanacak ücretler göze alındığında ve hesaplandığında tavuk kümes çadırı çok daha mantıklı bir alternatiftir. Köylülerin pek çoğu çağımızda kümeslerini çadırlardan inşa etmektedir. Ek olarak kümeslerin ve çadırların tamamen sökülüp yeniden başka bir yere kurulabiliyor olması oldukça güzel bir çözümdür. Bir kere kurulduktan sonrasında devamlı kurulmuş olduğu alan üstünde kalmak mecburiyetinde değildir.

Not: Eğer hayvancılık işinizi geliştirerek bu işten gelir elde etmeyi amaçlıyorsanız kesinlikle besi çadırı kurdurmanız gerekir. Tamamiyle ustalaşmış ve teknolojik olan bu çadırlar içinde hayvanlarınız güvende olacaktır. Herhangi bir telef durumu yaşanmayacağı için maddi kaybınız olmayacaktır. Özel güvenlikli sistemleri yardımıyla hırsızlıklara karşıda oldukça korumalıdır. öteki çadır çeşitlerini ise yalnızca kendinize kafi gelecek kadar besi ve kümes hayvanı besliyorsanız temin edebilirsiniz.