KÜMES ÇADIRI HAKKINDA

Neden Kümes Sistemi İçin Çadır Yapı

Modern Dünya da tavukçuluk sektörü kafes sisteminden çıkmayı kanunlaştırıp yasalaştırma yoluna girdiği günümüzde salma gezen tavuk ve kümes çadırı sistemlerini devreye almaktadır. Bu sistem hem sürdürebilirliği geliştirmek hem de sağlıklı besin elde etmenin başlıca yollarındandır. Hayvan hakları savunucularının da desteklediği gezen tavuk projesi yapmak isteyen her yatırımcının tercihi yalıtımlı kümes çadırıdır. Ekonomik olması ve demonte yapısı ile tercih sebebidir.

Kümes Çadırı Nasıl Olmalıdır?

Sistemli bir yapı olan çadırın iskelet sistemi bölgeye uygun tercih edilmeli kar yağışı alan bölge ise makaslı hava koşullarının olağan geçtiği bölgelerde eko sistem iskelet tercih edilebilir. Makaslı sistem çadır yapının yalıtımı da doğru seçilmeli ve iklimine ve beslenecek kanatlı ırkına göre sistem kurulmalıdır. Ekipmanlı bir sistemde fan sistemi şarttır, bacalar tek başına dışkıdan çıkan amonyaktan oluşan havanın atılımını temiz havanın girişini sağlamakta yetersiz kalabilir.

Kümes Çadırı Yalıtımı Nasıl Olmalıdır?

Çadır kümesin yalıtımı; mineral kaşıntı yapmayan folyolu cam yünü tercih edilebilir. Aynı zamanda iklim şartlarına göre keçe ve bizofol ikiliside uygulanabilir. Yalıtımsı bir kümes çadırda yüksek verim elde etmek imkansızdır. Verimi belirleyen hayvan refahıdır.

Kümes Çadırı Ekipmanı Kaç Adet Yemlik Kaç Metre Nipel Suluk?

İç ekipmanı tavuk için; 25 Yarka’ya 1 adet tavuk yemliği gelecek şekilde olmalıdır. Keza su sistemi de nipel suluk ise 25 yarkaya 1m nipel su hattı yeterli olacaktır. 500 tavuk için 40cm-50cm’lik 180w-200w motor gücüne sahip fan sistemi yeterli olacaktır.

Kümes Çadırı Zemini Nasıl Olmalıdır?

Zemin yıkanabilir temizlenebilir beton ve türevleri olmalıdır, toprakta kullanım mümkündür fakat kullanıcı için yorucu olabilir. Bugün için en verimli zemin seçeneği kilit taş seçeneğidir, hem içeride su birikmesi yaptırmadan toprağa aktarır hemde temizliği oldukça kolaydır. Sert zemine 3-5 cm kadar kaba çam talaşı ve ya orta kalınlıkta kum serilmelidir, bu alt zemin ıslandıkça ve kirlendikçe kısım kısım yenilenmeli tazelenmelidir.

Kümes Çadırı Ölçü ve Tavuk Adeti, Hindi ve Kaz Adeti Hangi Ölçüye Kaç Hayvan Koyulmalıdır.

Kümes çadırında m2’ye 7 adet gezen tavuk yarka olacak şekilde ölçü belirlenmelidir. Bu ölçünün üzerinde hayvan sürü stresi yaşayacak ve verim kaybı olacaktır. Daha az adetlerde sürü yoksunluk çekecek çok hareket edecek ve yüksek yem tüketimi ile beraber stres yaşayıp verim kaybı olacaktır. Kaz Çadırı için bu oran m2’ye 2 – 3 adet. Hindi Çadırı için bu oran ise m2’ye 1,5 – 2 adet olarak tavsiye edilmektedir.

Tavuk Çadırı Havalandırması Nasıl Olmalıdır?

Fan sistemi olmadan tavukçuluk işini düşünmek oldukça zordur, çünkü tavuk dışkısı en yoğun amonyak yapısına sahiptir. Bu kokuyu ve gaz oluşumunu kümesinizden atmanız gerekmektedir. Bunun için öncelikle kümes fanı kullanmalısınız. Fan kapasitesi kümes iç hacminizin %20 üzerinde olmalıdır. Zaman rolesi ekleyerek fanın otomatik çalışıp kapanması gerekmektedir. İçerideki hava koşuluna göre çalışma sıklığı artırılır veya azaltılır.

Tavuk Gezinti Alanı Ne Kadar Olmalıdır?

Bu oran organik tavukçuluk kitabında yazan ölçü kümes yapısı dahil 4m2′ alana 1 adet tavuktur. Yanlız bu alan 1000 tavuk için 4000m2 alan demektir. Gezen tavuk işinde çok gezinti hayvanın enerji harcamasına ve dışarıya yumurtalamasına sebep olacağı için 1-1,5m2 alana 1 adet tavuk olarak biçimlenmiştir. Bu alanıda içerisinde tellerle bölerek kapalı kısımdaki bitkilerin büyümesine zaman tanınmalı dönem dönem diğer kısımlar açılıp kapanmalıdır.

 

KANATLI KÜMES ÇADIRLARI NASIL OLMALIDIR

null

İSKELET AKSAMI

İskelet aksamı gerçek galvanizli veya antipas boyalı olmalı, bulunduğunuz iklim koşullarına dayanabilecek bir çelik sistem kurulmalı makaslı sistem olmalı, demonte olmalıdır. Zemin temizlenebilir olmalı bunun için beton yada parke taş döşenmelidir.
null

Çadırda Astar ve Yalıtım Nasıl Olmalı

Bulunduğunuz iklim koşulu bu seçimde çok önemlidir. Sıcak iklimlerde farklı soğuk iklimlerde farklı yalıtım tercih edilmelidir. Çadır yapılardaki terleme kaynağı genel olarak toprağa kurulan çadırların dışardan içeriye su girmesi sonucu meydana gelmektedir. Yalıtım değeri 0,36 W/m2K Türkiye ortalaması için yeterlidir.
null

Çadır Kapısı ve Havalandırması Nasıl Olmalıdır.

Çadır sisteminde yalıtım ne kadar önemli ise havalandırmada o kadar önemlidir. Kapı sistemi kelebek yada kayar olarak tercih edilmeli  ekipmanın gireceği boyutta yapılmalıdır. Havalandırma sistemi baca sistemler yanı sıra fan sistemleri ile sağlanmalı iç m2 ölçüsüne ve bakılacak hayvan türüne göre danışmanlar tarafından belirlenmelidir. Baca sistemine göre entegre pencere önerilir.
null

Brandası Nasıl Olmalıdır.

Yaptırdığınız sistemde en çok rüzgara ve güneş aşındırmasına maruz kalacak kısım dış brandadır. Bu branda aksamı çadır yapının %10-15 i kadara mal olur. 7 ila 10 yıl ömrü vardır ve değişimi oldukça basittir. Alevyürütmez, uv katkılı, 1100dtx çözgü sayısı ve 550 – 680m2/gr  özellikleri olan bir çadır hayvan çadırı için oldukça verimli olacaktır. m2 gramajından çok iç iplik sayısı ve kullanılan polyesterin kalitesi önemlidir.

KANATLI KÜMES ÇADIRI

Kanatlı Kümes Çadırları modern çiftlik için en verimli sonuçları vermektedir. Hava kalitesi, oluşturduğu ısı bariyeri ile kanatlı hayvanlarınızı yaz kış  fazlasıyla refahını artırmaktadır.

HAVALANDIRMA
ÖZELLİK SEÇENEĞİ
FİYAT CAZİPLİĞİ
ISI YALITIM
HAYVAN REFAHI

KÜMES ÇADIRI FİYATI ve AVANTAJLARI

Tavuk Çadırı Fiyatı, Kaz Çadırı Fiyatı, Hindi Çadırı Fiyatı

Yapının size en büyük kaarı maddi ve zaman. Zaman kazandırması günlerce inşaat işiyle meşgul olmaktansa ortalama 1 günün akşamında kullanmaya başladığınız bir sistemin olması güzel bir olay.

 • İkinci el piyasası bulunur, çadır yapıyı bir kaç sene kullandıktan sonra satabilirsiniz.
 • Kanatlı hayvan refahını artırır verim kaybınızı önlemenize yardımcı olur.
 • Hızlıdır aynı gün kurulabilir, yeri değiştirilebilir
 • Bölgesine göre ruhsatlandırma gerekmez, demonte yapısı sayesinde belediye kanunlarında bahsi geçmemekte geçici barınak sayılmaktadır.
 • Meraya yapılabilen tek sanayi yapısıdır.
 • Ev konforunda bir ortam sağlar.
 • Yüksek tavan yapısı hayvanların açık havada aldığı keyfi sağlar.
 • Hindi çadırı olarak uygundur. İçerisinde refah seviyesi yüksek olarak barınabilir.
 • Kaz çadırı olarak uygundur. İçerisinde refah seviyesi yüksek olarak barınabilir.
 • Gezen tavuk çadırı olarak uygundur. İçerisinde refah seviyesi yüksek olarak barınabilir.
 • Tavuk kümes çadırı fiyatı 2022 yılı itibari ile metrekare fiyatı (m2 fiyatı) 250 TL ile 650TL arası değişmektedir. En ufak hayvan çadırı yapısı 50-70 m2 ölçüleri ile başlamakta En Büyük çadır 10bin metre karelere kadar yapılabilmektedir. Ortalama 500 tavukluk çadır 70m2 gelmelidir. 1m2’ye 7 yarka olarak ölçülendirilir.

Kanalı Kümes Çadırı Videolu Anlatımı