YALITIMLI ÇADIR YAPIDA YALITIM TERCİHİ

Yalıtımlı Çadır

Modern çiftçiler hayvan refahını ve verimi artırmak için kapalı alana ihtiyaç duyarlar, bu yapının havadar olması içeride yeterince hava sürkilasyonun olması ve ısı değerlerini koruyup ayarlanabilir kılması gerekmektedir. Eski tip ahır düzenlerindeki tavan alçaklığı ve yeterince havalandırma imkanının olmaması hayvancılığın temel kurallarından olan yem ve hayvan refahını yeterince karşılayamamaktadır. Her ne kadar yılların öğretisi ile gelmiş olsada hayvan refahı yemlemden de önce gelen bir faktördür. Bu refahı artırmanın metotları iyi bir havalandırmadan geçer.

Yalıtımlı Çadır Hakkında her şey;

Bu gün üniversitelerde verilen eğitimlerde dahil hayvanlara yazın serinletme, fan ve soğutma işlemleri uygulanmaktadır. Çadır yapıların demonte olması, uyarlanabilir olması,havalandırma çoğaltılıp azaltılacağı gibi sonradan eklemede yapılabilir olması ve bunların düşük maliyetlerde olması hayvancılığa önemli katlılarda bulunmaktadır.

ÇADIR YAPIDA ASTAR TERCİHİ

Hayvan çadırlarında yalıtım istenildiği taktirde astarda zorunlu bir materyaldir. Astar seçimi istenilen yalıtıma göre olmalı uzun vadede dayanıklı ve hayvan yaşamına dost kimyasal olmayan ürünler tercih edilmelidir. Polyevins diye tabir edilen poliüratan malzemeden yapılmış astarlar çadır yapılarda tercih edilir. Kullanımı oldukça kolaydır ve bakım maliyeti yok denecek kadar azdır. Piyasada şeker çuvalı diye tabir edilen malzeminin çadır için özel yapılmış katmanı artırılmış ve kalınlaştırılmış olanı kullanılmalıdır. Lamineli olursa hava geçirmez yalıtım tercihine göre ayarlanmalıdır.